Piramida Tropiciela

PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ to prosty i przejrzysty przepis na codzienne odżywianie. Podstawą zdrowego żywienia są warzywa i owoce. Przekąska Głodny Wilk Na Tropie to 1 z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców każdego dnia.

Jak czytać piramidę?

Piramida w łatwy sposób pokazuje odpowiednie proporcje grup produktów w codziennej diecie. Im wyższe piętro piramidy tym zalecana jest mniejsza ilość tego typu produktów.

Zmiana Piramidy Zdrowego Żywienia przeprowadzona w 2016 roku bezsprzecznie wskazuje, że to warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia. Ma to szczególne znaczenie w okresie wzrostu i rozwoju organizmu, ponieważ owoce i warzywa dostarczają wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, które istotnie wpływają nie tylko na samopoczucie dzieci i młodzieży, ale także na stan zdrowia, funkcje poznawcze oraz chronią organizm przed problemami zdrowotnymi w późniejszych etapach życia.

Nie można zapominać również o aktywności fizycznej, która jest niezwykle ważnym elementem zdrowego stylu życia. Podobnie jak prawidłowe odżywianie ma ona korzystny wpływ na samopoczucie, wzrost i rozwój młodego organizmu, a także na wyniki w nauce.

10 zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej

 1. Jedz posiłki regularnie (5 posiłków co 3-4 godziny).
 2. Warzywa i owoce jedz jak najczęściej i w jak największej ilości –
  najlepiej do każdego posiłku.
 3. Jedz pełnoziarniste produkty zbożowe.
 4. Codziennie pij co najmniej 3-4 szklanki mleka/jogurtu.
 5. Jedz ryby, nasiona roślin strączkowe i jaja. Unikaj produktów mięsnych przetworzonych.
 6. Tłuszcze zwierzęce zastępuj olejami roślinnymi.
 7. Unikaj spożycia cukru, słodyczy i słodkich napojów. Zastępuj je owocami i orzechami.
 8. Unikaj słonych przekąsek i produktów typu fast food.
 9. Pamiętaj o piciu wody!
 10. Bądź codziennie aktywny fizycznie w szkole i poza szkołą – min. 30 min dziennie.

Odżywianie dzieci zgodne z Piramidą pozwala wypracować i utrwalać prawidłowe nawyki i zwyczaje żywieniowe, które najczęściej kształtują się właśnie w młodym wieku. Wskazujmy dzieciom zdrowe produkty na półce w sklepie, wkładajmy do plecaka do szkoły przemyślane i pełnowartościowe drugie śniadanie, jednocześnie odmawiajmy kupna produktów z dużą zawartością cukrów, słodyczy, słonych przekąsek tłumacząc konsekwencje niezdrowej diety.

1 z 5 porcji owoców i warzyw

Dlaczego 5 porcji? Owoce i warzywa są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika i zgodnie z Piramidą Żywienia są podstawą zdrowej i zbilansowanej diety. Według zaleceń WHO należy spożywać łącznie 5 porcji warzyw i owoców dziennie w proporcji 3 porcje warzyw i 2 porcje owców. Dzieci z reguły preferują słodkie owoce, a za warzywami nie przepadają. Dlatego to takie ważne, aby zachęcać dzieci do spożywania warzyw lub w sprytny sposób „przemycać” je do diety dziecka. Obecna różnorodność warzyw i owoców oraz ich form w kolorowych opakowaniach pozwala wybrać dla dzieci smaczny i zdrowy posiłek, po który będą chętnie sięgać! Ważne, aby warzywa lub owoce towarzyszyły każdemu posiłkowi!

Co może być 1 z 5 porcji?

WHO zaleca spożywać dorosłemu człowiekowi 400g owoców i warzyw dziennie w 5 porcjach po 80g. Sugerowana ilość dla dzieci zależy od ich wieku i wzrostu, ale 1 porcja odpowiada mniej więcej zawartości ich dłoni.

1 porcja to:

1 torebka Głodnego Wilka na Tropie

Warto podkreślić, że 5 porcji owoców i warzyw to zalecane minimum. Według wskazań specjalistów należy dążyć do spożywania 7, a zdaniem niektórych nawet 10 porcji tych produktów. Pamiętajmy więc o wygodnej i kolorowej formie owoców i warzyw dla dzieci, aby jedzenie zdrowych posiłków dawało radość i pokazywało, że można się przy tym dobrze bawić!